Leczenie raka jelita grubego

Wyleczenie raka okrężnicy jest możliwe wyłącznie u chorych poddanych radykalnemu zabiegowi operacyjnemu.

Zasadą jest szerokie wycięcie guza z makroskopowymi marginesami proksymalnym i dystalnym wynoszącymi przynajmniej 5 cm oraz limfadenektomią (wiarygodna ocena stopnia zaawansowania jest możliwa, jeśli w preparacie pooperacyjnym znaleziono przynajmniej 12 węzłów).

W przypadku rozpoznania raka we wczesnym stadium zaawansowania, szczególnie gdy guz był niewielki i nie dał przerzutów do węzłów chłonnych, leczenie chirurgiczne jest wystarczające.

W niektórych przypadkach w trakcie zabiegu usuwane są również przerzuty z innych narządów, np. wątroby.

Jeśli guz był duży, zajmował sąsiednie struktury lub obecne były przerzuty do otaczających guz węzłów chłonnych, konieczna jest chemioterapia lub radiochemioterapia uzupełniająca ( w przypadku raka odbytnicy).

U chorych na raka odbytnicy zwykle przed operacją stosuje się radioterapię, a jeżeli guz jest duży, radioterapię z chemioterapią.

U chorych, u których stwierdzono obecność przerzutów odległych, stosowana jest głównie chemioterapia w skojarzeniu z pozostałymi metodami: chirurgią i radioterapią paliatywną. U niektórych chorych z obecnością przerzutów do wątroby, których nie można leczyć chirurgicznie (np.  z powodu lokalizacji lub wielkości guza, schorzeń współistniejących) stosuje się termoablację, czyli niszczenie guza przerzutowego wysoką temperaturą lub radiochirurgię.

Udostępnij artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *