Chemioterapia

W leczeniu raka jelita grubego chemioterapię stosuje się jako leczenie uzupełniające (adjuwantowe) – stosowane po radykalnym leczeniu operacyjnym; celem jest zmniejszenie ryzyka nawrotu choroby poprzez zniszczenie komórek nowotworowych, które mogły pozostać w organizmie po leczeniu operacyjnym;

Podstawowym wskazaniem do leczenia uzupełniającego jest III stopień zaawansowania raka (tj obecność przerzutów w regionalnych węzłach chłonnych).

W tej grupie chorych zawsze stosuje się leczenie uzupełniające, o ile nie występują przeciwwskazania wynikające z obecności schorzeń współistniejących, stanu ogólnego chorego czy przewidywanej długości życia chorego.

Chemioterapia paliatywna, która stosowana jest w chorobie zaawansowanej w przypadku obecności przerzutów lub znacznego miejscowego zaawansowania choroby, które uniemożliwia radykalne usunięcie guza nowotworowego. Celem chemioterapii jest wydłużenie życia chorego oraz zmniejszenie objawów związanych z chorobą nowotworową.

Chemioradioterapia (chemioterapia z równoczesnym stosowaniem radioterapii), która stosowana jest w leczeniu przedoperacyjnym lub uzupełniającym raka odbytnicy.

Chemioterapia uzupełniająca:

  • trwa 6 miesięcy
  • zawierająca 5-fluorouracyl z dodatkiem folinianu wapnia (leukoworyna)
  • podawana w postaci wstrzyknięć dożylnych, krótko- lub długotrwałych infuzji dożylnych
  • zmniejsza względne ryzyko wznowy o  45%, zgonu o 33%,
  • większa odsetek 3-letnich przeżyć wolnych od choroby z 44 do 62%, a przeżyć całkowitych z 64 do 76%.
Udostępnij artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *